Seši padomi tūristiem, kā izvairīties no nepatikšanām ārzemēs
13.02.2017 12:10
Izvēlieties drošu galamērķi
Starptautiskais SOS un risku kontroles centrs ir publicējis bīstamo ceļojumu galamērķu sarakstu un karti, tāpat arī Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapā regulāri tiek atjaunota informācija ceļotājiem par valstīm un teritorijām, kur var draudēt kādas briesmas. Pirms izvēlēties ceļojuma galamērķi, noteikti vērts ielūkoties vismaz šajās divās vietnēs.
Vēl viens noderīgs interneta resurss, kur iespējams uzzināt vairāk par bīstamajām pasaules vietām, ir ASV Valsts departamenta mājaslapa. Tur ir ļoti plaša informācija (angļu valodā) un ceļotājiem nepieciešamas ziņas par katru valsti, kā arī uzskaitīti iespējamie apdraudējumi, turklāt ieteicams piereģistrēties STEP ceļotāju brīdinājumiem, kur informācija tiek ļoti operatīvi atjaunota, tādēļ, ja tai sekosiet, būsiet vieni no pirmajiem, kas uzzinās par drošības situāciju attiecīgajā valstī, tostarp, piemēram, protestiem vai nemieriem. Jāpiebilst gan, ka šajā vietnē, lai reģistrētos, jāievada visai plaša informācija par sevi.
Uzmaniet savas privātās lietas
"Vairākus mēnešus dzīvoju Brazīlijā. Pirms tam biju izlasījusi daudz par iespējamiem drošības riskiem dažādās Brazīlijas pilsētās un zināju, ka nevēlos šajā ziņā nekādas nejaušības. Tādēļ, kad tur ceļoju, savu pasi un maku vienmēr glabāju ieslēgtu drošībā savā apmešanās vietā, līdzi ņemot tikai pases kopiju un nelielas naudas summas," par pieredzi Dienvidamerikā raksta Kīlija.
No otras puses – ir valstis, kur ceļotājiem vienmēr jānēsā līdzi pase (laicīgi noskaidrojiet, vai valstī, uz kuru braucat, ir šāds likums), jo policija to var lūgt uzrādīt. Šajā gadījumā lieti noderēs, piemēram, jostas soma vai kāds maciņš, ko pakārt kaklā zem drēbēm un droši glabāt svarīgākās lietas.
Vēl viens universāls un pašsaprotams ieteikums, ko nekad nedrīkst aizmirst – lai kur jūs brauktu, nekad neatstājiet savas mantas bez uzraudzības.
Noskaidrojiet vietējo krāpšanās paradumus
Diemžēl tieši tūristi un ceļotāji ir krāpnieku un sīku zagļu iecienīts mērķis, gan tādēļ, ka nepārzina vietējos likumus un valsti, gan tādēļ, ka viņu uzmanību bieži novērš kas interesants – apskates objekti, priekšnesumi utt.
"Pēdējā lieta, ko gribat piedzīvot Stambulā, ir iekļūt draudzīga vīra lamatās, kas sola parādīt ceļu tādēļ, ka par to pēcāk gribēs saņemt samaksu," piemēru tam, ka tūristi nezina vietējās paražas, min ceļotāja, vēlreiz iesakot kārtīgi izpētīt pieejamo informāciju par valsti, kurp grasāties doties.
Tāpat varat vienkārši "Google" meklētājā ierakstīt frāzi "ierasti ceļotāju krāpšanas veidi…(valsts)" jeb "common travel scams", lai ātri vien atrastu stāstus par citu ceļotāju pieredzi.
Turklāt centieties izvairīties no cilvēku pūļiem un burzmas – ne vien tādēļ, ka šādas vietas mēdz būt labs mērķis teroristiem, bet daudz biežāk tās ir vietas, kur pulcējas arī zagļi.
Esiet piesardzīgi uz ceļa
Ja arī esat pieredzējuši šoferi Eiropā, tas vēl nenozīmē, ka braukšanas kultūra, piemēram, Āzijas valstīs jums nebūs šoks. Daudzās valstīs gājēju tiesības tiek ignorētas, tāpat arī citu mazāku (par auto) satiksmes dalībnieku tiesības. Arī noteikumi par ātruma pārsniegšanu vai gājēju pāreju šķērsošanu var tikt diezgan brīvi interpretēti, tādēļ, esot šādā valstī, pašam ceļotājam ļoti jāuzmanās, lai neciestu.
"Brīdī, kad izbrauksiet no pilsētas, piemēram, Mongolijā, par ceļiem var tikt saukti arī vienkārši dubļu purvi, kuros nakts laikā orientēties var būt gandrīz neiespējami. Pirms brauciena iespēju robežās sagatavojieties, ja nepārzināt valsti, iesaku nolīgt arī zinošu gidu, kas ļaus izvairīties no nevēlamām situācijām uz ceļa," iesaka Kīlija.
Iepazīstiet apkārtni
Viena no pirmajām lietām, ko vērts izdarīt, ierodoties jaunā vietā, ir sameklēt turienes karti. Uzticamu, nenovecojušu karti. Parasti to var izdarīt, piemēram, lidostas vai dzelzceļa stacijas informācijas punktā, tūrisma informācijas centrā vecpilsētā vai viesnīcas reģistratūrā.
"Iesaku labāk atrast īstu karti, nevis paļauties uz telefonā esošo, jo aparāts var izlādēties vai nestrādāt… Un ko tad? Pat ja nemaz nelietoju šo karti, vienmēr ir patīkami apzināties, ka ir arī rezerves plāns, ja nu rodas neparedzēta vajadzība," skaidro ceļotāja. "Pēdējais, par ko gribat uztraukties, ir situācija, kad esat apmaldījies svešā vietā, tumsā…"
Otrs noderīgs padoms – vienmēr iemācieties no galvas vai pierakstiet savas apmešanās vietas adresi, īpaši, ja esat lielā pilsētā, jo apmaldīšanās gadījumā uzrakstīta adrese var ļoti palīdzēt, pat, ja nepārzināt konkrētās valsts valodu.
Sargiet veselību
Pērn daudzi ceļotāji atcēla savus plānus un nedevās uz olimpisko spēļu norises vietu Brazīliju, jo baidījās no Zikas vīrusa. Bet ir vēl daudzas citas slimības, kas atsevišķos reģionos ir izplatītas un ceļotājiem no Latvijas var būt ļoti bīstamas, tādēļ noteikti pirms braukšanas uz kādu svešu zemi, pārliecinieties par to, pret kādām kaitēm pirms ceļojuma nepieciešams vakcinēties, kāds šajā valstī ir dzeramais ūdens un vai dzeršanai drīkst lietot ūdeni no krāna vai tikai no pudelēm. Kādi ir vietējie ēdieni un vai jums pret to sastāvdaļām nav alerģija. Tāpat noskaidrojiet neatliekamās palīdzības tālruņa numuru, kā arī iegādājieties ceļojuma apdrošināšanu, kurā iekļauta veselības apdrošināšana un repatriācijas izdevumi.
Lai uzzinātu par kaitēm, kas izplatītas dažādās valstīs un var būt bīstamas, noteikti ieskatieties mājaslapā "Center for Disease Control", kā arī pirms brauciena konsultējieties ar savu ģimenes ārstu par to, kādus medikamentus vajadzētu ņemt līdzi.
Tomēr, lai arī nevar noliegt, ka pasaulē pastāv dažādas briesmas, tām nevajadzētu atturēt jūs no ceļošanas. Bieži vien pietiks ar veselo saprātu un pieredzi, lai sevi pasargātu un tiešām izbaudītu braucienu.