Pārliecinoši iemesli, kāpēc vērts doties atvaļinājumā uz Eiropas lētāko valsti
24.04.2017 10:00
Jāsāk ar svarīgo, un tās, protams, ir izmaksas. Bulgārijas Saulainais krasts (dēvēts arī par Sunny Beach, Solnecnij bereg, Slanchev bryag) ir viens no populārākajiem pludmales kūrortiem pie Melnās jūras.
Tas jau ceturto reizi atzīts par lētāko Eiropas pludmales kūrortu ("Post Office" topā). Šis tops veidots, izmantojot dažādu pakalpojumu cenu analīzi dažādos kūrortos. Piemēram, trīs kārtu maltīte ar vīna pudeli diviem cilvēkiem šajā Bulgārijas kūrortā izmaksājusi tikai nedaudz vairāk par 20 eiro. Izmaksu ziņā Saulainais krasts bijis tālu priekšā otrās vietas ieguvējai Algarvei.
Saulainais krasts izklausās ideāli, vai ne? "Tur ir lēti un jautri, ja spēj sadzīvot ar dažām ne pārāk glītām komunistu laika ēkām," raksta "Telegraph" ceļojumu eksperts Adrians Bridžs pēc viesošanās Varnā – uz ziemeļiem no Saulainā krasta. "Bet tur ir vairākas jaukas kafejnīcas un restorāni. Mēs izdzērām pāris alus (1,60 eiro par diviem) un pasūtījām svaigas zivis no Melnās jūras."
Aptuveni trešdaļa no Bulgārijas 378 kilometrus garās Melnās jūras piekrastes ir baltu smilšu pludmales. Starp tām atradīsiet arī šarmantas, nelielas piekrastes pilsētiņas, piemēram, Nesebaru, ko dēvē par Melnās jūras pērli un kas iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojumā.
Dodieties pārgājienā pa Rilas kalnu grēdu, kur iespējami Bulgārijas augstākie un interesantākie pārgājieni. Vecais trāķiešu vārds nozīmē "labi apūdeņotie kalni", kas norāda uz šo kalnu "rozīnīti" – mirdzošajiem ezeriem.
Musalas kalns, kas ir 2925 metrus augsts un atrodas aptuveni 65 kilometrus uz dienvidiem no Sofijas, ir fantastiski skaists – ar gleznainiem skatiem un interesantākajiem pārgājienu maršrutiem starp Alpiem un Karpatiem.
Tas ir iekļauts UNESCO mantojumā un ir īsta meka tiem, kam patīk pārgājieni. Parkā iespējami gan dažādi pašu izvēlēti dažādas grūtības pakāpes maršruti, bet iespējami arī gida vadīti pārgājieni.
Neļaujiet jūs nobiedēt 30 tūkstošiem sikspārņu, kas mitinās Devetaškas alā, Osamas upes krastos. Interesanti, ka šie iespaidīgie, dabiskie kambari atklāti vien 1921. gadā. Alas lielā "zāle" ir 100 metrus augsta un tajā ir arī stalaktīti un stalagmīti.
Šī ir viena no lietām, ko tiešām vajadzētu ņemt vērā – Bulgārijā dzīvo īsti lāči. Oficiāli tiek lēsts, ka šajā valstī savvaļā mīt 400 līdz 700 brūno lāču. Tie sastopami teritorijā no Rilas – Rodopi kalniem līdz pat centrālajiem Balkānu reģioniem. Vairāki tūroperatori piedāvā ekskursijas, kurās var ieraudzīt iespaidīgos dzīvniekus.
Viens no slavenākajiem ir Rilas klosteris (Рилски манастир). Tas ir Austrumu pareizticīgās baznīcas vīriešu klosteris, kas atrodas Rilas kalnos (1147 m v.j.l.). Klosteris dibināts 10. gadsimtā, pēc tam pārbūvēts, bet mūsdienās tiek uzskatīts par Bulgārijas radošāko prātu meistardarbu. Tā vismaz uzskata UNESCO.
Bulgārijā nav tikai modīgas un nopulētas vietas, bet arī padomju laiku paliekas ar staļinisma arhitektūru, kas tagad piesaista ne mazums tūristu.
Piemēram, Largo komplekss valsts galvaspilsētā Sofijā, ir īsts padomju klasicisma arhitektūras piemērs, kas celts no 1951. līdz 1957. gadam. Interesanti, ka Ļeņina statuja šeit tikai 2000. gadā aizstāta ar Svētās Sofijas pieminekli.
Savukārt Bulgārijas Komunistiskās partijas piemineklis un iespaidīgas ēkas, gluži kā rēgs, slejas Buzludžas kalna virsotnē. Tas atklāts 1981. gadā par godu Bulgārijas Komunistiskās partijas jubilejai. Lai arī tur tagad viss ir pamests un noplucis, vieta vēl joprojām ir iespaidīga un daudzi to apmeklē kā ļoti neparastu apskates objektu.
Pēc padomju ēras pieminekļu brutālisma vērts apmeklēt Sofijas Svētā Aleksandra Ņevska katedrāli. Tā ir viena no lielākajām pareizticīgo katedrālēm pasaulē un otrā lielākā Balkānos. Tajā vienlaikus var atrasties vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku. Katedrāles altāra kreisajā pusē atrodas tās lielākā relikvija – Svētā Aleksandra Ņevska riba īpašā šķirstā
Belogradčikas jeb Kaleto cietoksnis ir viena no skaistākajām un interesantākajām vietām Bulgārijā ar gandrīz divus tūkstošus gadu senu vēsturi un fantastiskiem dabas skatiem, ko veido klinšu pīlāri, kas atgādina mītisku milžu pilinātas smilšu pilis.
Belogradčikas cietoksnis atrodas 1,5 kilometru attālumā no pilsētiņas ar tādu pašu nosaukumu, starp Belogradčikas klintīm. Šis cietoksnis bijis nozīmīgs jau senajos romiešu laikos, ap 1. līdz 3. gadsimtu, kad romieši šeit izbūvējuši arī ceļus, veidojot jaunās provinces Balkānu pussalā.
Protams, tām bija nepieciešama aizsardzība – tā tapa Belogradčkas cietoksnis. Gadu gaitā tas daudz cietis, bet vēl joprojām ir apskatāms
Ceļojuma laikā, protams, jāatjauno arī enerģija un jānododas gastronomiskām baudām. Bulgāru iecienītās kotletes "Behold kyufte" vai svaigas jūras zivis, ko īpaši lielā izvēlē iespējams atrast piekrastes pilsētās, sautējums, asi, piparoti dārzeņi, ar fetas sieru pildīti pipari, un pašcepta maize – tās ir lietas, kas jānobauda Bulgārijā.
Bulgāru nacionālais dzēriens ir rakija jeb augļu brendijs, ko parasti ražo no vīnogām un plūmēm. Veikalā nopērkamā dzēriena alkohola saturs ir aptuveni 40 grādi, bet mājās brūvētajiem mēdz būt pat 80 grādi.
Bulgārija ir mājvieta arī labiem un lētiem slēpošanas kūrortiem. Bansko ir vispopulārākais no tiem, kas arī daudzos pētījumos nosaukts par lētāko Eiropā.
Pati Bansko pilsētiņa ir veclaicīga un jauka, ieslēpusies ielejā, ainaviskajā Pirinas nacionālajā parkā, kas piemērots 21. gadsimta vajadzībām, aprīkojot to ar moderniem liftiem un pacēlājiem uz slēpošanas trasēm.
Kalnos, trīs stundu brauciena attālumā no Plovdivas notiek neliels, ģimenes organizēts festivāls, ko noteikti vērts izbaudīt. Runa ir par "Meadows in the Mountains" festivālu, kas vasarā notiek Bulgārijā. Arī "The Telegraph" to iesaka kā vienu no vasarā noteikti apmeklējamiem pasākumiem. Šogad tas notiks no 9. līdz 11. jūnijam.